29.05. br w Giżyckim Centrum Kultury o 11.00 rozpoczęło się zakończenie 13 roku działań Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki współfinansowaniu ze środków budżetowych Miasta Giżycka oraz Fundacji Sztuk Krytycznych oraz we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Giżycku kontynuowałam nasze spotkania i grupa śpiewacza Giżycka Fala zaśpiewała 5 pieśni, które spisałam z nagrań archiwalnych. Dopisaliśmy na czele ze Stasią nowe zwrotki do pieśni Rozpomnijze ło cłowziece. A Ludzi z niasta rozszerzyliśmy o wersję niemiecką, tł i wyk. Olivera oraz polską. Niby się nie różni a jednak trochę.
Zaśpiewaliśmy licznie zgromadzonym gościom, giżycczankom i giżycczanom w składzie:
Krysia ❤️ Bogusia ❤️ Iwonka ❤️ Tereska ❤️ Halina ❤️ Nina ❤️ Renatka ❤️ Czesława ❤️ Jola ❤️ Irena ❤️ Ela ❤️ Ewa ❤️ Jurek ❤️ Sabina ❤️ Zosia ❤️ Czesia ❤️ Stasia ❤️ Tereska ❤️ Marysia ❤️ Teresa ❤️ Oliver ❤️ i ja:).
Dziękuję
A wybrzmiały pieśni:
1. Ludzie z niasta - spisane z nagrania gdzie śpiewał Pan Jan Zaborowski
2. Rozpomnijze ło cłowziece - spisane z nagrania gdzie śpiewała Pani Wilhelmina Gala
3. Na łostródzkiem polu - nuty opracowane przez prof. Zenonę Rondomańską ze zbioru: Pieśni ludu znad Górnej Drwęcy 1836-1840 kx. Gustawa Gizewiusza
4. Pola juz bziałe - spisane i melodia nauczona od Pani Luizy Żabki oraz Jetty Bork; a jest to Pieśń żniwna autorstwa Bernarda Rostkowskiego, wydrukowana po raz pierwszy w 1741 r w kancjonale Jerzego Wasiańskiego
5. Jek Stryjinkia Robziła - pieśń nauczona z nagrania archiwalnego od Pani Luizy Żabki.
Wspaniałe jest to, że na tę uroczystość oprócz studentek i studentów oraz ich koleżanek i kolegów przyszli w licznej reprezentacji włodarze miasta, starostwa, rady, oraz reprezentantki i reprezentanci licznych instytucji działających w mieście i gminie Giżycko. Super było Państwu śpiewać. A potem oklaskiwać wszystkie występujące koleżanki i kolegów czy to z kół tanecznych, aktorskich czy grupy wokalnej Bel Canto.
To, jak i każde spotkanie i śpiewy sceniczne dedykuję Ś.P. Henrykowi Gierwelowi, pierwszemu, nie tylko mojemu nauczycielowi śpiewu, chórmistrzowi, Panu od Muzyki ❤️
Miasto Giżycko ❤️
Fundacja Sztuk Krytycznych ❤️
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Giżycku ❤️
Mazurskie słówko na dziś ❤️
Set Bóg to pierwszy singiel zapowiadający płytę „Dusa” będący jednocześnie meandryczną opowieścią o dawnym świecie Mazurów.
Piosenki posłuchacie Państwo na ulubionej platformie https://emuzeme.ffm.to/monikawierzbickasetbog
lub do obejrzenia
Set Bóg
Nowoczesny świat muzyki elektro spotyka się z dziedzictwem kulturowym – ginącą mową dawnych Mazurek i Mazurów. Monika Wierzbicka zainspirowana mazurskimi nagraniami z lat 50-tych XX wieku pisze pieśni. Razem z tłumaczem, Piotrem Szatkowskim oraz partnerami wydawnictwa wierzą, że mowa autochtonów nie zginie całkowicie. A dzięki fuzji z muzyką i produkcją Rafała Benedeka wypłynie na szerokie wody i cieszyć będzie nie tylko miłośników Mazur.
Sł. Monika Wierzbicka
Tł. Piotr Szatkowski
Muz. Monika Wierzbicka / Rafał Benedek
Produkcja: Rafał Benedek
Mix: Rafał Benedek / Rafał Gorączkowski
Master: Patryk Tylza
Obraz: Adam Rosołowski / Rafał Benedek
Zdjęcia: Katarzyna Trzaskalska
Oprawa graficzna: Rafał Benedek
Obsada:
Monika Wierzbicka – śpiew
Rafał Benedek – elektronika
Sylwia Świątkowska – fidel płocka, skrzypce
Jestem szczęśliwa pracując z ludźmi, przez ludzi i dla ludzi.
Dziękuję:
• Ernstowi Wiechertowi za książkę Dzieci Jerominów i wszystkim osobom, które miały udział w jej wydaniu. Bez niej nie było by tej piosenki.
• Wszystkim Mazurkom i Mazurom.
• Rafałowi Benedekowi, Rafałowi Gorączkowskiemu , Oldze Stopińskiej , Piotrowi Szatkowskiemu, Sylwii Świątkowskiej, Kasi Trzaskalskiej i Patrykowi Tylzie za nasze spotkanie i współpracę.
Wydawnictwo powstaje pod Patronatem: Fundacji Wsparcia Nauki i Biznesu, Burmistrza Miasta Giżycka, Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego, Urzędu Miasta Ruciane Nida, Związku Artystów Wykonawców - STOART
Nie mam słów żeby wyrazić moją wdzięczność.
Zaśpiewam,
Monika Wierzbicka
Premiera 03.02.2023 r.
Tekst do poczytania w dziale Teksty
Z grupą śpiewaczą Giżycka Fala zakończyliśmy rok z przytupem. W ramach przedsięwzięcia "Mazurska fala - Odkrywanie i Śpiewanie Mazurskich Pieśni", zrealizowanemu dzięki środkom budżetowym Miasta Giżycka powstał zapis audio-wideo z naszej przygody. Do obejrzenia TUTAJ
Dziękuję
Rozpoczęłam pracę nad drugim albumem mazurskim. Od czasu Głosu Dawnych Mazurów, płyty z dawną, polskojęzyczną poezją mazurską, czyli od ponad czterech lat, poprzez piosenki, poezję, pisanie, przywracam pamięć o ludziach tu żyjących. A dawne kobiety i mężczyźni z Mazur, całe dziedzictwo kulturowe naszego regionu dają mi poczucie pracy nad czymś wyjątkowym i ważnym oraz napędzają do dobrego życia.
Dziękuję,
proszę trzymać kciuki za to aby sprawy szły po myśli.
Płyta ukaże się w 2023 roku
Przedsięwzięcie Mazurska Fala - Odkrywanie i Śpiewanie Mazurskich Pieśni jest kontynuacją spotkań giżyckich seniorów z Moniką Wierzbicką, podczas których aktywnie współuczestniczyli i uczestniczyć będą w zachowaniu dziedzictwa kulturowego jakim są dawne pieśni mazurskie. Uczestnicy muzycznych warsztatów na poprzednich zajęciach podjęli decyzję o nazwie grupy i obecnie istnieją jako zespół śpiewaczy Mazurska Fala z Giżycka. Mają już za sobą pierwsze śpiewanie. Podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaśpiewali kilka piosenek, w tym jedną dawną pieśń mazurską.
Plan spotkań:
21 października 2022 r. w godz. 12.00 - 14.00 M.Wierzbicka
25 listopada 2022 r. w godz. j.w prow. M. Wierzbicka
26 listopada 2022 r. w godz. j.w prow. Piotr Szatkowski
16 grudnia 2022 r. w godz. j.w prow. M.Wierzbicka
Zadanie finansowane ze środków budżetowych Miasta Giżycka.
Bardzo dziękuję!
Głos Dawnych Mazurów na Facebooku
English translation · Deutsche ÜbersetzungFoto: Katarzyna Trzaskalska, Małgorzata Biniek, Magdalena Świtek. Stylizacja: Monika Wierzbicka, dodatki: Sława Tchórzewska, Grażyna Kłopocka-Służała. Rysunki: Krzysztof Skain May. Realizacja: obbie.pl
© Monika Wierzbicka 2012-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności i cookies